Uvedomelý občan a rozhodnutie prezidenta

Autor: Ján Kuciak | 10.1.2013 o 6:39 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  2151x

Uvedomelý občan je už z definície človek ťažko manipulovateľný, s triezvym názorom na správu verejných vecí. Jeho názory sú naozaj jeho, pretože sa ich snaží budovať výlučne na základe faktov. Odpúšťa si slovné prestrelky a snaží sa dostať celkom k zdroju. Možno s ním nesúhlasiť, ale nemožno ho umlčať. Riadi totiž svoju krajinu s ostatnými uvedomelými občanmi prostredníctvom diskusií na úrovni občianskej spoločnosti. Ako reaguje na nevymenovanie Čentéša?

 SITA/AP

Uvedomelý Slovák si prečítal titulok, že prezident nevymenoval doktora Čentéša za Generálneho prokurátora. V článku sa dočítal, že Gašparovič rozhodnutie zverejnil na svojej stránke. Otvoril si teda toto zdôvodnenie, aby z prvej ruky vedel, prečo Čentéš nebol vymenovaný.

V zdôvodnení sa okrem iného dočítal, že prezident rozhodoval na základe svojich ústavných právomocí. Rozhodne sa teda, že si prvý oddiel šiestej hlavy našej ústavy prečíta, aby zistil, aké právomoci vlastne spomína. Keďže už vie, aké sú právomoci prezidenta, pochopí, že je dobré poznať aj zákonné vymedzenie voľby prokurátora, na ktoré sa pán prezident odvoláva.

Rovnako tak si prečíta aj rozhodnutia ústavného súdu, ku ktorým pán prezident ponúka priamu cestu (uvádza presný zdroj)-  rozhodnutie ústavného súdu o Trnkovej sťažnosti a o sťažnosti poslancov NRSR. Patria predsa k prezidentovým najsilnejším argumentom, teda je dôležité ich poznať v pôvodnom znení, nie iba z interpretácii prostredníkov.

Hlava štátu sa však odvoláva aj na dve kauzy, ku ktorým sú jedinými verejnými zdrojmi médiá. Uvedomelý občan si teda vyhľadá na webe pár článkov o kupovaní poslancovo skartácii výpovede Igora Matoviča pánom Čentéšom. Potom si prezrie aj ich spracovanie v iných médiách, aby mohol odhaliť každú dávku subjektivity, ktorú spravodajstvo nesie vždy.

Teraz je uvedomelý slovenský občan pripravený urobiť si názor na celé dianie okolo voľby prokurátora. Môže podporiť petíciu za obžalobu prezidenta, môže ho obhajovať. Môže si ponadávať na priebehom voľby, na všetkých zúčastnených. Najmä ale vie, či mal byť Čentéš vymenovaný, alebo nie.

Uvedomelý občan si zapamätá, aké malo byť správne rozhodnutie. Spolu s inými si naň spomenie vždy, keď dostane príležitosť sa vyjadriť- vo voľbách, referende, ankete, v médiách.

Uvedomelý občan ako prototyp voliča je najmä vysnenou métou budovania občianskej spoločnosti. Opísaný scenár je nerealizovateľný; je náročný na čas a vyžaduje isté vzdelanie. Jeho splnenie aspoň v prvých dvoch krokoch, ktoré zaberú asi pol hodinu času a nevyžadujú ani nadpriemerné vzdelanie, by však bolo podstatným krokom k ideálu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ktoré okresy si zopakujú testovanie na koronavírus? (mapa)

Bratislava a Kežmarok sú nakoniec zelené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.


Už ste čítali?