Nedopovedané

Autor: Ján Kuciak | 23.4.2012 o 0:50 | (upravené 23.4.2012 o 0:56) Karma článku: 5,43 | Prečítané:  210x

Mnohé veci začínajú práve tak, ako myšlienky. Z absurdity dňa, zážitku, z dna pohára či plnosti taniera. Determinuje nás vlastná obmedzenosť, inšpiruje cudzí pohľad. Prečo sme takí bohatí, keď nám z hrnca vykypí?

„Úvaha o tom, ako sa ženieme za svojimi ideálmi, cieľmi a predstavami, pričom prehliadame zrejmé radosti dňa a situácií, je klišé. Ale je to pravda,“ skonštatovala kamarátka, ktorej oči vôbec neprezrádzajú jej vnútro, aj keď maskovanie k jej vojenskému výcviku nepatrí. A vôbec, načo sú nám úvahy o živote, ak cudzie názory odmietame z podstaty externosti zdroja, z reálií, ktoré sú nám čudné akurát do miery odosobnenia? Ľudia sú divní...

Išlo o obdobie, o úvahy, o zretele a ciele, ktoré sa javia tak inšpiratívne, ako neupratané ihrisko pred barákom, kde deti práve objavili tajomstvo piesku. Občas sa vkradnú do mysle a my nemáme záujem sa ich zbaviť, aj keď nás obmedzujú a formujú naše rozhodovanie. Dokážeme byť tak iracionálni, vymknutí sebakontrole vo vlastnej lenivosti, že občas potrebujeme preinštalovať softvér alebo aspoň zmeniť nastavenia. Alebo len zhasnúť svetlo, aby sa cez okná a pootvorené dvere prevalili farby susedných zdrojov.

Ľudská osobitosť vždy zostáva nedopovedaná. Každý strážime vlastný dom a poškuľujeme po iných. Učíme sa, vykrádame, obdarúvame a vôbec nejde o cenu. Byť ocenený je totiž takisto len relatívna vec, ktorej hodnota nemá zmysel bez nášho osobitého spoločenského kontextu. A myšlienka, ešte nefiltrovaná, ktorá zostáva za hranicou vypovedateľnosti, je jednou z vecí, ktoré sa oplatí hľadať, najmä medzi riadkami.

Celá pointa zostáva vo mne ako spomienka na svetlo, ktoré horí nad roztopeným voskom ako polárna žiara spaľujúca ľady severu. A nedá sa dopovedať, pretože vo svetle fyzickej reality zmizne ako pouličná lampa ustupujúca svetlu rána. Napriek tomu budí energiu, ktorá má potenciál zmeny k lepšiemu. Škoda jej subjektivity...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?