Analýza Penty- päť dôvodov, prečo nie

Autor: Ján Kuciak | 24.1.2012 o 18:07 | (upravené 24.1.2012 o 18:20) Karma článku: 13,47 | Prečítané:  1829x

Analýza spisu Gorila, ktorú médiám poskytla Penta, má hlavne deklaratívny charakter. Ako keď odsúdený kričí "nič som neurobil". A dôkaz? Penta nejaké v rukáve má- vlastné zmluvy. Asi sa nemusíme báť, že by ich zverejnila, ale bolo by to tak ľahšie. Zatiaľ teda päť dôvodov, prečo ich nalýze neverím.

Letisko

Penta tvrdí, že nie je reálne možné ovplyvniť 3 poradcov pri predaji. Lenže pri privatizácii letiska nepôsobili traja nezávislí poradcovia ale 3 firmy spojené v jednom konzorciu. Napokon, analýza jedného- SH&E označila ponuku Penty ako najhoršiu a  zasiahnuť musela Meinl Bank, o ktorej spolupráci s Pentou pochybuje možno v dobrej viere akurát tak dieťa.

Penta ďalej hovorí o päťstupňovom rozhodovaní a schvaľovaní výsledkov. Za prvý stupeň považuje už zmieneného poradcu (či poradcov, podľa ich analýzy), k čomu sa už ani netreba vyjadrovať. Druhým stupňom je privatizačná komisia, ktorej zloženie a ovplyvnenie celkom realisticky dokladá spis gorila a ďalšími dvoma sú stupne FNM, ktoré v podstate fungovali ako pobočka Penty. Schválenie vo vláde napokon neprešlo, takže nič neuveriteľné, ako sa snaží tvrdiť Penta, gorila nehovorí.

Teplárne

Bod, v ktorom Penta klame, keď tvrdí, že poradca vybraný nebol. Bola ním spoločnosť CA IB Financial Advisors a dôkazov na webe je dosť (http://hnonline.sk/c3-17605070-k00000_d, http://www.24hod.sk/startuje-predaj-teplarni-cl5921.html, http://www.sme.sk/c/2472233/malcharek-nechce-akcie-teplarni-na-slovenskej-burze.html, http://korzar.sme.sk/c/4517826/stat-ponukne-v-tendri-51-percent-akcii-teplarne.html, http://www.sme.sk/c/2349430/poradca-moze-dostat-az-270-milionov.html). Tá dokonca začala aj hĺbkový audit spoločností, z čoho vyplýva, že peniaze dostať musela. Ďalej sa v analýze Penty hovorí, že „podľa Gorily mala Penta deliť provízie za výber poradcu". Nuž, asi každému príde logické a jasné, že to nerobila oficiálne Penta, ale že to bola akcia predovšetkým Jaroslava Haščáka, prípadne pár ďalších ľudí. Ťažko sa v oficiálnych daňových dokladoch Penty vyskytne položka „provízie pre štátnych zamestnancov".

GovCo

To, že GovCo (v súčasnosti Javys) je stále štátna firma, je pravda. Na druhej strane, personálne obsadenie tejto spoločnosti sa zmenilo do detailu podľa návodu z Gorily. A to nevyzerá na náhodu, zvlášť  ak Lipšic potvrdil, že Gorila vznikala v období, do ktorého je datovaná (tá „verejná" gorila stále môže byť podvrh napr. z roku 2006, ale tomu ťažko veriť). Zmluvy medzi GovCo a SE sa na internete nenachádzajú, takže tvrdenie o „štandardných trhových podmienkach" balansuje na vode.

Slovalco

Tvrdenie, že „cena a doba platnosti neboli predmetom žiadnych úprav počas obdobia rozoberaného v spise Gorila," taktiež nie je veľmi založené na pravde. K revízii dohody, aj keď iba spätne na roky 2005 a 2006, došlo totiž v januári 2006, kedy už Gorila bežala naplno. Na jej základe prispieval štátny SEPS Slovenským elektrárňam na nízku cenu elektriny pre Slovalco (teda aj Pentu ako minoritného vlastníka, http://hnonline.sk/c1-17724360-prenosova-sustava-zaplati-10-strat-z-dodavok-elektriny-pre-slovalco).

Podtatranská vodárenská

Tu je zase kameňom úrazu terminológia. Áno, Penta oficiálne nikoho neuplatila ani neovplyvnila. Keby to bola urobila oficiálne, nebolo by nám treba špeciálny vyšetrovací tím. Pravdou je, že Veolia Podtatranské vodárne získala, a to v pochybnom tendry (http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/voda-priplavila-obavy-unie.html).

Viem, že sú to všetko len nepriame dôkazy. Ale na ich základe odmietam nemať pochybnosť o čistých rukách Penty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?