Epitaf doktora Valka

Autor: Ján Kuciak | 14.11.2010 o 0:04 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  9768x

Čo dôležité prináša pre slovenskú verejnosť život, smrť a odkaz Ernesta Valka? Kto bol a pre koho byť nemal? A dozvieme sa to? Posledná epizóda života- smrť uznávaného právnika otvára veľa otázok a aj verejnú diskusiu. A zanecháva zmysluplný odkaz pre každého, komu zajtrajšok nie je ľahostajný.

Verím, že sám pán Valko by bol radšej, keby sme namiesto „vyšetrovania" jeho smrti práve pri jej príležitosti začali riešiť problémy, ktorým on venoval svoj život a kvôli ktorým nás napokon nútene opustil. Je úplne jedno, či zomrel kvôli Slovnaftu (http://komentare.sme.sk/c/5631665/luba-lesna-moj-priatel-ernest.html), alebo kvôli Tiposu (http://komentare.sme.sk/c/5634070/vrazdili-profesionali.html), jeho odchod je cynickým úsmevom nad stavom vecí verejných a (ne)právnosti nášho štátu. Je tragikomickým výkladom čŕt spoločnosti založenej na finančnom úspechu, často dokazovanom aj zoči-voči bytiu samotnému.

Netreba heroizovať človeka z mäsa a kostí, ale je nutné zamyslieť sa nad výsledkami jeho práce a v jej kontexte zhodnotiť náš vlastný príspevok k lepším zajtrajškom. Hoci by bol len almužnou, prepitným chudobnej spoločnosti našich čias. Príliš rýchlo zabúdame (a zase zabudneme) na podobne nepríjemné myšlienky, aké prinieslo zamyslenie nad touto tragédiou. Náš rýchly štýl života nám nedáva priestor na prehodnotenie vlastných priorít, a tak zase zapadneme do zapchaných ciest našich životov. Je to škoda. To, čo sa stalo tu, by malo mať ozdravný charakter, ktorý už nenachádzame vo viere, v morálnych autoritách a vlastne nikde. Asi ich nechceme.

Dočkáme sa vyšetrenia kauzy? Ťažko byť optimistom. Je zaužívaným (nemorálnym a prospechárskym) pravidlom, že podobne závažné témy vyriešené nie sú, v lepšom prípade sa výsledok objaví až po úplnom opadnutí záujmu verejnosti. Skúšam si predstaviť, aké by to bolo, keby sa mená ozajstných vinných objavili už zajtra. Neviem to. Keby sa objavili, tak výlučne ruka v ruke so skeptickým pohľadom na naše súdnictvo, obavami z manipulácie s dôkazmi, sprevádzaných všeobecnou nedôverou. Je to vydarená glosa na realitu, zachytáva všetko podstatné, čím každý deň žijeme a nevieme (nechceme) s tým bojovať.

Verím, že sa čoskoro objaví podobne svetlé miesto na čiernej mape slovenského súdnictva, ako bol pán Valko, ktoré pomôže k spravodlivému koncu napríklad tejto kauzy. Ak nie, znovu a nadlho zhasneme svetlá nádeje na právny štát- Slovensko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.


Už ste čítali?