Výzva SRo

Autor: Ján Kuciak | 27.1.2010 o 13:35 | (upravené 27.1.2010 o 15:06) Karma článku: 14,72 | Prečítané:  1485x

Som rád, že môžem uverejniť dôležitú výzvu skupiny VNP (Výzva na protest), ktorá má byť adresovaná pánovi Dobšinskému zo Slovenského rozhlasu. Momentálne je podporovaná 2348 ľudmi.

Vážený pán Dobšinský,

ako moderátorovi diskusnej relácie Sobotné dialógy Vám adresujeme nasledovný text.
V najbližšej relácii dňa 30.1. podľa pravidla poslednej soboty v mesiaci bude pravdepodobne Vašim hosťom predseda vlády R.Fico. Ten sa však relácie zúčastnil v predminulom vydaní, 16.1., navyše bez politického oponenta, čím mu bol poskytnutý neúmerný mediálny priestor v porovnaní s ostatnými predsedami parlamentných strán. Dokonca, podľa Vašich slov, bol premiér spolu s predsedom SDKÚ-DS pozvaný aj do poslednej relácie odvysielanej 23.1., avšak účasť v dialógu odmietol.
Prezentácia v médiách je významným nástrojom na verejné presadzovanie politických postojov, zvlášť v predvolebnom období, ktoré na Slovensku už začalo. Preto je veľmi dôležité, a pre verejnoprávne inštitúcie akými sú SRo a STV priam povinné, zabezpečiť vyváženosť politických názorov v prvom rade poskytovaním rovnakého priestoru pre politikov koalície a opozície. Je neprípustné, aby predstaviteľ akejkoľvek politickej strany bol zvýhodňovaný tým, že je do relácie opakovane prizývaný, navyše bez rovnocenného diskutéra. Predseda vlády ako zároveň predseda vládnej strany nemá byť výnimkou.
Je netradičné, že pán Fico za viac ako 3 a pol roka vo funkcii neviedol v médiách politickú diskusiu a vyhýbal sa tak priamej oponentúre. Žiaden iný politik v tomto volebnom období takúto výhodu nemal. Tento fakt oprávnene vedie k podozreniu, že sa tak deje zámerne, s cieľom vyhnúť sa kritike ním prezentovaných tvrdení, a určovať témy a ich obsah.

Preto Vás, pán Dobšinský, žiadame, aby ste vyjadrili svoj postoj k prípadnému pozvaniu R.Fica do najbližšej relácie Sobotné dialógy. Oceňujeme Vašu snahu zorganizovať dialóg pána Fica s politickým oponentom v minulom vydaní relácie. Veríme, že sa o to pokúsite aj v najbližšej relácii, a že zabezpečíte diskusiu 2 relevantných politických hostí. 

V prípade, ak sa tak z akýchkoľvek príčin nestane, prosíme Vás o:
1. odpoveď s vysvetlením, 
2. také vedenie rozhovoru, v ktorom budete Vy tým, kto bude určovať témy a vyhradzovať im časový priestor.

Žiadame Vás, aby ste sa nevenovali témam straníckym a siahajúcim do obdobia pred nástupom súčasnej vlády, keďže neprítomnosť opozičného politika by znamenala názorovú nerovnováhu. Nie je prípustné, aby premiér Fico pokračoval v takom spôsobe vyjadrovania, ktorým obviňuje alebo dehonestuje politických oponentov bez ich možnosti reagovať, čím zneužíva mediálny priestor.
Žiadame Vás, aby sa diskutované témy týkali výlučne súčasného stavu a aktuálnych problémov občanov Slovenskej republiky z pohľadu vlády – ako ich rieši, aké sú doterajšie výsledky a perspektívy na najbližšie obdobie. Veríme, že sa budete venovať témam, ktoré sa najviac dotýkajú života obyvateľov Slovenska, ako sú: nezamestnanosť (a kroky, ktoré vláda v tejto súvislosti koná – sociálne podniky, sľúbené legislatívne zmeny), stav rokovania s autodopravcami ohľadom el.mýta, priebežný stav „upratovania“ v š.p.Lesy SR, návratnosť peňazí z predaja emisií, doterajšie riešenia rómskej problematiky, efektívnosť štátnych podnikov, a ostatné dôležité spoločenské témy.
Tieto otázky určite zaujímajú a v mnohom znepokojujú veľký počet občanov SR – poslucháčov Slovenského rozhlasu. Relácia Sobotné dialógy je vhodnou príležitosťou poskytnúť na ne odpovede. Veríme, že Vy, prípadne ďalší zodpovední, prijmete túto výzvu na informovanie o spomenutých témach a na dodržanie pravidiel korektného a vyváženého politického dialógu.

Vyjadrujeme nádej, že Slovenský rozhlas ostane serióznym médiom a zabezpečí taký priebeh relácií s politickým obsahom, ktorý nebude môcť byť podozrievaný z politickej manipulácie.

v mene (k 26.1.2010) 2.348 podporovateľov stránky Výzva na protest

Ján Kuciak

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.


Už ste čítali?