Križovatka: kamión- spoločnosť- politika

Autor: Ján Kuciak | 10.1.2010 o 11:01 | (upravené 10.1.2010 o 11:40) Karma článku: 10,86 | Prečítané:  1101x

Na Dunaji sa konečne niekto rozhodol mútiť vodu. Masné olejové škvrny vo vodách našej politiky chcú čistiť aj mladí ekológovia- študenti v našom hlavnom meste, ktorí sa rozhodli podporiť protest autodopravcov (nielen) proti nezrovnalostiam v mýtnom systéme.

 

Jednou z udalostí dnešných dní je mýtny systém, ktorý Slovensku vôbec nerobí dobrú reputáciu. Klientelisticky vyriešený projekt, more chýb v organizácii a ignorancia zo strany zodpovedných nenechala nikoho dlho na pochybách o tom, že stále žijeme v rovnakom štáte. Smutné je najmä vidieť desiatky, niekedy aj stovky, premrznutých, ospalých a zanedbaných kamionistov, ktorí v niekoľkokilometrových kolónach čakajú na registráciu. Ale aj táto udalosť je len špičkou ľadovca...

Stále sa krútime a zvíjame v tom istom kolotoči. Prípady korupcie, či iného nezodpovedného konania s našimi (štátnymi) peniazmi a právomocami sa vracajú pravidelne ako odhodený bumerang. On možno zostrelí zo stromu našej vládnej moci nejaký ten lístok, no mocnému „dubisku“ to na sile neuberie. Kauzy, ktorých medializovanosť prehluší len (nedajbože) prírodná alebo iná katastrofa nám už berú chuť do jedla i do spánku. Mám chuť na zmenu!

Podobné pocity a názory zdieľajú aj členovia skupiny „Dokončime revolúciu ´89“, ktorý sa združujú v rámci sociálnej siete facebook. Podpora protestu kamionistov, vo viacerých prípadoch aj osobná, nie je ani zďaleka ich prvým projektom. Napríklad možno spomenúť organizáciu občianskych hliadok pri voľbách do VÚC, medializovaná „Výzva médiám“, či analýza kompetentnosti štátnej organizácie Lesy.

V proteste autodopravcov, ku ktorému sa organizácia oficiálne pridala, nejde iba o samotné mýto, či samotné ministerstvo dopravy. Zhodli sme sa na tom, že je potrebné ukázať slovenskej spoločnosti, že skupina, ktorej súčasný (už 20-ročný!) spôsob politiky štátu prekáža vo všeobecnosti sa rozrastá. Už to nie je len pár nepochopených intelektuálov, či morálnych autorít. Stáva sa čoraz všeobecnejšou a životu bezprostrednejšou. Bol by som rád, keby sme sa nesklamali, keby sme získali dôkaz, že slovenská spoločnosť dorástla na úroveň, keď si svoj spoločenský a politický život bude organizovať zodpovednejšie a samostatnejšie. Ako na tom sme ukážu až tohtoročné voľby. Držím palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Klasické Kollárove nedorozumenie

Ako sa počas lockdownu nejaká misska ocitla v limuzíne predsedu parlamentu?


Už ste čítali?