Pulitzer 2013: JOJ alebo Markíza

Autor: Ján Kuciak | 26.3.2013 o 22:10 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  844x

Keď sa hovorí o manipulácii v médiách, málokto venuje pozornosť rozlišovaniu medzi jej úmyslami a zámermi. Niekedy je takýto produkt naozaj len výsledkom zúfalej neprofesionality. A niekedy je naozaj potrebné rozlišovať.  

Tento týždeň sa o významný rozruch na utešenom slovenskom mediálnom trhu postarali obe najúspešnejšie komerčné televízie. Obe vo svojich štandardne vysokokvalitných spravodajských (!) reláciách uverejnili dva zlaté klince, dva cenné investigatívne úlovky, ktoré by boli hodné Pulitzerovej ceny, keby boli americkým produktom.

Celú spravodajskú vojnu plnú čerstvých a zásadných informácií rozpútala TV JOJ, ktorá uviedla reportáž o Bohosloveckej univerzite Šerca Ježišovho v Hostoviciach. Je škoda, že na youtube.com ju už zablokovali. Totiž už samotný názov naznačuje, že reportér tu mal dočinenie s nadprirodzenom. Napokon, potvrdili mu to i viacerí respondenti v ankete, ktorý za internetovou satirou vidia samotného diabla.

TV Markíza, mimochodom s najsledovanejšími TV novinami na trhu, čo tiež všeličo vysvetľuje (a  ešte viac vecí ďalej zamotáva), kontrovala dych vyrážajúcou reportážou o nevinnom Marošovi, ktorého si podala polícia. Zrejme pre exponovanosť času v ostro sledovanom spravodajstve jej tvorcovia zabudli na banalitu, že občan Maroš, je Marián Mišún, známy rečník zo zhromaždení Slovenskej pospolitosti (Marián Kotleba) a kandidát na poslanca NR SR za ĽS Naše Slovensko, čo je tiež iba Slovenská pospolitosť. Aspoň že Mirka neváhala.

Slovák mal tento týždeň čo pozerať a aj sa čo obracať, aby zachytil aspoň to najdôležitejšie, čo sa v jeho zemi udialo. A keď nezachytil doteraz, tento blog mu už nepomôže. Mohol by za dva rohy zachytiť TV prijímač a poslať ho príliš hlučnému susedovi priamo na auto pred panelákom.

A možno predsa, aspoň trochu z novinárskej teórie: Jednou z najdôležitejších hodnôt v spravodajstve je dosah správy na recipienta a chod spoločnosti. Ako sú na tom adepti slovenských TV lídrov?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kníhkupectvo Martinus ruší diskusie pod konšpiračnými knihami

Zisk z predaja konšpiračných kníh venuje Martinus na rozvoj kritického myslenia.

DOMOV

Jeden z víťazov Slovak Press Photo prišiel o cenu

Séria fotografií vznikla skôr, než bol časový interval.

DOMOV

Žitňanská: Dlžoby už bránia ľuďom zamestnať sa

Druhá šanca zadlženým je v slušnej krajine štandardom.


Už ste čítali?