Na námestie (zn. Áno, v takej zime)

Autor: Ján Kuciak | 23.1.2012 o 2:56 | Karma článku: 9,50 | Prečítané:  943x

Náš systém, krajinu a myslenie ľudí neprerástla len gorila. Zostali sme v agónii ležať zavalení volebným lístkom. Je naozaj absurdným stavom demokracie, keď sa verejnosť primárne zaoberá tým, ako vôbec sa dá nevoliť a splniť si svoju občiansku povinnosť. Vieme, čo je občianska povinnosť? Ja len pre zopakovanie- presadzovať, čo považujeme za správne.  

Snažím sa vyhnúť fráze o 99%, ktorej som sa práve nevyhol. Ale poviem to inak. Aspoň 71% percent ľudí, ktorých mozgy odolávajú vetrom, snehu a chladu na Slovensku, ktorí sú schopní chodiť a rozhodovať sa, a neboja sa túto vlastnosť použiť, práve teraz považuje za správne vyšetriť Gorilu a potrestať vinníkov. A takýchto sa aj gorily boja.

Ľudia, ktorí vychádzajú z domu do práce, poväčšine nemyslia na to, ako presadiť svoju ekonomickú reformu. Ako ozdraviť verejné financie a či vlastne chcú tú progresívnu daň. Nesedia v električkách nad analýzami a grafmi o vývoji Eura voči doláru a nepoznajú deriváty USA za minulý rok. Ale keď si raz prečítajú spis Gorila, vedia k nej zaujať postoj.

Našťastie máme svedomie, či súdnosť. Je to síce pocit abstraktný, ale vie byť silný. A každý sa pri čítaní spisu oprávnene rozčúli, ak ho predtým nerozčúlila už manželka, či frajerka. My tiež konáme zlo, ale s pocitom, že poznáme riziko. Tu ide o ľudí, ktorí slovo riziko používajú akurát tak v kombinácii s úvermi štátom PIIGS.

Na facebooku vznikla výzva na protest proti súčasným štandardom fungovania štátu a jeho ekonomických nuáns. Nazvime to ako chceme, či už protestom proti gorilám, presluhujúcim politikom, či nízkym platom. Podstata je inde- premeniť rezignáciu na aktivitu a nezáujem na iniciatívu.

Viem, že v piatok v Bratislave na SNP maximálne tak vymrzneme. Viem, že nás nebudú davy. Ale je to jediná cesta, ako si plniť občiansku povinnosť a nevzdávať sa ideálov. Nečakať rezignovane na to, kým to tu skončí a ako to dopadne. Práve na to by sme mali mať vplyv. A tiež by sme mali mať právo voliť podľa vôle. Lebo inak môžeme rovnako ako Maďarsko z názvu „Res publica" vypustiť...

Vidíme sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?